Designreader
16 6 2014 / redakce

O Bienále Brno

Pondělí 23. 6. 2014 od 20 hod., Café Fra, Šafaříkova 15, Praha 2

Tématem poslední předprázdninové diskuse portálu designreader.org je Bienále grafického designu, které se od 19. 6. – 26. 10. koná v Brně. S kurátory Bienále si budeme povídat o letošním ročníku, který je vyjímečně zaměřen na studentské práce a obecně na problematiku vzdělávání v grafickém designu. 

Pozvání přijali grafičtí designéři a kurátoři 26. Bienále 2014 Radim Peško, Tomáš Celizna a Adam Macháček.

Otázky večera:
Na rozdíl od předešlých Bienále, má letos celá akce jedno téma. Proč jste si vybrali zrovna téma vzdělávání v grafickém designu? Můžete, prosím, krátce představit vaši koncepci ?

Co pro vás osobně a profesně Bienále znamená?

Bienále jako kurátoři připravujete letos podruhé. Jak se vám spolupracovalo s novým vedením Moravské galerie? Vyšel vám nový ředitel Jan Press vstřic nebo jste museli dělat nějaké změny v koncepci akce?

Další otázky budou přímo reagovat na zahájení Bienále, které oficiálně začne o víkendu před pondělní diskusí. Ti, kteří zahájení akce a sympozium navštíví, budou mít jedinečnou možnost konfrontovat svoje názory s kurátory a ostatními návštěvníky diskuse.

Radim Peško je grafický designér žijící a pracujicí v Londýně. Ve své práci se zaměřuje na tvorbu písem, publikací, vizuálních identit a je také iniciátorem výstavních projektů spojených s grafickým designem. Mezi jeho aktivity se řadí práce pro Moravskou galerii v Brně, Secession ve Vídni, nebo Bedford Press v Londýně. Podílel se na identitách Museum Boijmans v Rotterdamu, Stedelijk Museum v Amsterdamu, či Berlin Biennale 8 mimo jiné. Účast na výstavách zahrnuje Graphic design in production, Minneapolis/New York, nebo Graphic Design Worlds v Triennale Design Museu v Miláně. Pravidelně spolupracuje s Kateřinou Šedou na výtvarných projektech a knihách. V roce 2010 založil a řídí digitální písmolijnu RP Digital Type Foundry. Je hostujícím lektorem na Gerrit Rietveld Akademii v Amsterodamu a École nationale supérieure des beaux-arts v Lyonu. Od roku 2011 je členem kurátorského týmu Mezinárodního Bienále grafického designu v Brně.

Tomáš Celizna (1977) se věnuje grafickému designu zejména ve spojení s novými technologiemi. V letech 2001 až 2005 působil pod hlavičkou dgú. Prostřednictvím Fulbrightova stipendia (2006) absolvoval studium grafického designu na Yale University School of Art v New Haven (MFA, 2008). V současné době žije a pracuje jako nezávislý designér v Amsterdamu, kde také působí jako lektor grafického designu na Gerrit Rietveld Academie. Spolupráce zahrnují, mezi jinými, BAK, basis voor actuele kunst, Utrecht; Graduate School of Design Harvard University, Cambridge; Fakulta Architektury ČVUT, Praha; OASE Journal for Architecture, Rotterdam; Royal Academy of Art, The Hague; Sandberg Instituut, Amsterdam; Stedelijk Museum, Amsterdam a The New Institute, Rotterdam. Od roku 2011 je členem kurátorského týmu Mezinárodního bienále grafického designu Brno.

Adam Macháček (1980) je grafický designér. Po studiích na VŠUP, Rietveld Akademii v Amsterdamu a Ecal v Lausanne spoluzaložil v roce 2004 studio Welcometo.as, od roku 2011 členem kolektivu 2014 Designers. Zabývá se především navrhováním knih a publikací, ilustrací a identit. Spolupracoval mimo jiné s Moravskou galerií v Brně, Théâtre de Vevey (sezóny 2003–2012), Galerií Rudolfinum, SFMOMA, Chronicle Books, Památníkem národního písemnictví, Domem umění města Brna a dalšími. Pro Bienále Brno inicioval a připravil výstavy Work from Switzerland (2004) a Work from Mars (2006, spolu s Radimem Peškem). Od roku 2011 je členem kurátorského týmu Mezinárodního Bienále grafického designu v Brně. Žije a pracuje v Berkeley.

Bienále Brno | Brno Biennial
Zdroj: www.bienalebrno.org

 

Cílem neformálních diskusních večerů je otevření témat spojených s interpretací a kritikou designu. Nejde nám primárně o nalézání řešení, ale o představení různých pohledů a jejich přátelská konfrontace.

Koncepce a realizace:
Éditions Fra, www.fra.cz, Kateřina Přidalová a Michal Rydval (editoři Designreaderu)