Designreader
16 4 2015 / redakce

Nejkrásnější knihy roku

Designreader.org zve na diskusi o Nejkrásnějších knihách roku

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku každoročně vypisuje Památník národního písemnictví. Vedle tří hlavních finalistů v příslušné kategorii se do užšího výběru dostane několik knih, prezentovaných na výstavách v Praze a Brně. Finalisté pak postupují do mezinárodních soutěží.

Nechceme rozporovat rozhodnutí odborné poroty, zajímá nás význam a odezva celé akce. Jaká jsou kritéria výběru knih? Na základě jakých parametrů by se „nejkrásnější“ kniha měla hodnotit, když přihlédneme k faktu, že porota nemá prostor si stovky knih přečíst a adekvátně tak reagovat na fúzi formy s obsahem? Není problematický už samotný fakt, že je v názvu slovo „nejkrásnější“? Měla by soutěž reagovat na aktuální trendy v designu knih a snažit se je zohlednit při výběru? Je tedy podstatné vybrat nejvíce tendenční artefakty, které v aktuálním roce obstojí v zahraniční konkurenci? Jak vypadá současná kniha? Je to aktuální nové písmo, kterým je vysázena?

Otázkou je rovněž celá koncepce soutěže. Jaká je její propagace, propojení s nakladately, distribucí a knihkupci? Jaký smysl má pro nakladatele, designéry a výtvarníky? Mluví se o tzv. švýcarském modelu, který nemá kategorie, vítěze a každý rok se vybere několik nej knih. Myslíte si, že toto může být cesta i pro tuzemskou soutěž? Co by to znamenalo pro Památník národního písemnictví, nakladatele a v neposlední řadě i čtenáře?

Jak oceněné knihy adekvátně vystavit? Je vůbec možné vystavit v galerii knihy?

Pozvání přijali:
Zuzana Kubíková, grafická designérka, předsedkyně poroty Nejkrásnější české knihy roku 2014
Petr Babák, Lukáš Kijonka, grafičtí designéři, editoři a kurátoři výstavy letošní Nejkrásnější české knihy roku 2014
Ondřej Chrobák / historik umění, kurátor
Joachim Dvořák / nakladatel Labyrintu
Martin T. Pecina / grafický designér

Cílem neformálních diskusních večerů je otevření témat spojených s interpretací a kritikou designu. Nejde nám primárně o nalézání řešení, ale o představení různých pohledů a jejich přátelská konfrontace.

Čtvrtek 30. 4. 2015 od 20:00 hod. v Café Fra, Šafaříkova 15, Praha 2

Záznam diskuse:

Zdroje:

http://designreader.org/pavla-pauknerova-krasne-pevne-knihy-2013/

http://www.advojka.cz/archiv/2015/8

http://www.bookreport.cz

http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/report-o-nej-knize

http://www.lidovky.cz/mini-kniha-kateriny-sede-i-niklovo-kouzleni-prohlednete-si-nejkrasnejsi-knihy-roku-gz2-/kultura.aspx?c=A150423_103914_ln_kultura_hep