Designreader
26 2 2014 / Rubato

Tak ukažte, borci!

Tak jsem se byl podívat na Artsemestru a teď budu trochu prudit. No, byl jsem tam s ratolestma, takže to byla vysoce soustředěná prohlídka pouze atelieru ilustrace a obou grafik s krátkou návštěvou na typografii, kde děcka, i přes vysokou koncentraci zavěšených jízdních kol, nic nezničila, kupodivu, takže mne můžete poslat s mými nápady jako roztržitého účastníka klidně hnedka do háje.

1927048_10202556093976418_2121202755_n

Než jsem vešel do budovy VŠUP, předpokládal jsem něco jako mini výstavy ateliérů, které na malé ploše představí, co který student dostal za úkol a jak se s tím vypořádal. Předpokládal jsem špatně. Místo toho jsem nalezl skrumáž prací bez komentářů, takže těžko jednomu cokoliv z viděného pochopit (výjimkou byl ateliér ilustrace, kde nebylo třeba díla komentovat, neboť za sebe mluvila zcela jasně). V obou grafických ateliérech jsem byl dokonale zmaten – patrně se z jejich pohledu jednalo o jakousi nutnost, kterou bylo třeba splnit a tak byla dle toho naplněna. Kdo, co, proč, jak, proč tak, proč ne jinak? Prd, nikde nic.

1922544_10202556094016419_344435083_n

Když si člověk nakonec zakoupil v ateliéru ilustrace nějakou tu věcičku pro radost, napadlo ho, proč vlastně nemá stejné touhy u ostatních ateliérů? Copak by se nedal koupit plakát z ateliérů grafického designu? No nedal no. Jednak nic neprodávají, druhak to nestojí za koupi. Proč tomu tak asi je? Odpověď najdete patrně v komentářích dole. Mou odpověď si nechám pro sebe, neb jsem skromný amatér, nejsem z oboru a nemám do toho co pindat. Nicméně protože občas vyhledávám grafiky pro příležitostnou práci pro nakladatelství a Artsemestr mi přišel jako dobrá příležitost najít si šikovného jedince, jedinku, musím konstatovat, že se mi to s tímto servisem od jednotlivých ateliérů mohlo jedině dokonale nepovést. Nu, a pak si jeden stěžuje, že není práce pro grafiky. Pojímají-li svou prezentaci jako otravnou nutnost, není se pak co divit. Konec. 

Jaroslav Tvrdoň je nakladatelem Rubato.