Designreader
29 5 2014 / Rubato

Kniha X — to se povedlo! / Laudatio

Práce na přípravě knihy určené k tisku patří k těm nejnesnadnějším, neboť se vyznačuje vysokými nároky na pečlivost a trpělivost jedinců. Někdy nestačí ani rok, natož dva, aby bylo vše důkladně promyšleno, dotaženo do důsledku a nakonec ve své nejlepší možné podobě vytištěno. Jak vydáte knihu z ruky, nic se na ní již nedá měnit, nepřidáte, neuberete: kniha zůstane takovou, jakou jste ji připravili a nechali v tiskárně vytisknout. Nebude už nikdy ani horší, ani lepší. Navždycky ponese stopy vašich rozhodnutí, vaší práce.

Levitující_Photo_ Jonáš Mlejnek_FB

Ondřej Brom a Kateřina Šlaufová se rozhodli, že se do takového dobrodružství pustí a že vydají knihu, ve které představí desítku (proto Kniha X) grafických designérů – současných studentů a absolventů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na UMPRUM. Rozhodli se tak proto, protože jak v úvodu ke knize nikterak alibisticky konstatuje vedoucí jejich ateliéru Rostislav Vaněk, naše země nemá Stevena Hellera ani Ricka Poynora (svou plodností světoznámí tvůrci mnohobarevných knih o grafickém designu a typografii). Někdo nám současný český grafický design představit musí. Byla to výzva, je to služba národu.

knihax_web

Zastoupení grafici se navzájem dobře znají a důvěřují si, takže bylo zcela přirozené, že se mohl každý v knize prezentovat sám, způsobem, který si sám zvolil, a to hned na 30 stranách. Naprostá volnost byla bezpodmínečná. Editor knihy se odvážně vzdává své pozice a přenechává ji s důvěrou skupině X. A byla to správná volba.

Teprve tím, že se vzdáme rozumového uchopení díla, že jeho výsledný tvar ponecháme na ostatních, umožníme vstoupit samotnému tvůrčímu duchu kolektivu, který tak zanechává svůj otisk. Otisk s sebou nese charakter svého majitele, charakter X. V tomto ohledu se zvolený postup mimořádně vyplatil: kniha je výrazným svědectvím o současnosti. Není její reflexí, je jejím ztělesněním. Prezentovaná díla šťastně vystupují z papíru bez uvaděče, bez komentáře, jsou takříkajíc tady, mluví samy za sebe, samy k sobě, zhmotňují současnost grafického designu, stejně jako ji zhmotňují krátké, dovádivé rozhovory s autory, příjemná uvolněnost je na místě. Styl prezentace je dotažen do detailu i u revolučně jednoduché webové prezentace knihy: ta říká jen tolik, kolik pokládá za nezbytně nutné.

Vše mluví samo k sobě jasnou řečí mlčení.

vsup_info

Kniha X Ondřeje Broma a Kateřiny Šlaufové získala cenu Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategorii tvůrců do 30 let.

GRATULUJEME!

JT

Jaroslav Tvrdoň je nakladatelem Rubato.

Zdroje obrázků:

http://kniha-x.cz
https://www.facebook.com/knihaX
https://www.umprum.cz