Designreader
12 12 2013 / redakce

Začínáme

Motivací pro vznik Designreaderu je náš dlouhodobý pocit nedostatečné reflexe nahlížející design v mnoha jeho úrovních, neboť design vnímáme jako fenomén zasahující široké spektrum oblastí lidské činnosti a uvažování.

Rozhodli jsme se začít tématem grafického designu, neboť je nám profesně nejblíže a zdá se být jednou z těžko uchopitelných oblastí vizuální kultury. Od umělecky ambiciózních autorských projektů až po produkty každodenní povahy, které mají charakter spíše služby konkrétnímu klientovi a cílové skupině prostupuje grafický design celou vizuální produkcí. Grafický design zasahuje i do umění, designu produktového, architektury, filmu a dalších méně vizuálních oblastí jako je např. hudba.

Pokud mluvíme o grafickém designu, máme často na mysli specifickou, institucionálně ukotvenou profesní oblast. Z pohledu praxe se diskuze zabývá převážně individuálními produkčními problémy technického, komerčního a estetického rázu. Takové pojetí oborové diskuze, typické pro naše kulturní prostředí, je uzavřené ve vlastním referenčním rámci a odkazuje k designu a designérům.

Jiný formát může mít diskuze přesahující sféru praktických problémů, nahlížející grafický design ve společenském a kulturním kontextu. Na této úrovni se nám otevře celá řada otázek, které mohou dosáhnout až k interdisciplinárně se rozvíjejícím vizuálním studiím. Snaha otevřít právě mezioborovou diskusi je největší výzvou Designreaderu.

Na úvod vám přinášíme první souhrn dnes již v podstatě archivních textů. Kromě toho, že jsou jejich myšlenky platné i dnes, pro většinu textů je společná úvaha obracející se k vlastní reflexi oboru. Volání po kritické diskusi (text Jana Rouse), pátrání po podstatě a možnostech oboru (překlad rozhovoru Ricka Poynora, Michaela Bieruta a Patricka Burgoyna, text Michala Rydvala či Kateřiny Přidalové) motivace k psaní o designu (úvaha Anne Burdick) jsou otázkami, které reflektují rovněž východiska Designreaderu.

Ačkoli jsou překlady poměrně staršího data, jejich posleství je stále aktuální a současně povzbuzující, neboť potřebu kritické reflexe oboru nemáme jen my u nás, ale jedná se naopak o obecnější trend i v anglofonním světě.

Rozhodli jsme se spustit designreader.org jako betaverzi, dočasné řešení. V tuto chvíli nejde primárně o dokonale vyprodukovaný tvar, neboť Designreader je otevřená platforma, ke které se můžete kdykoliv připojit, nebo se i podílet na jejím vzniku a ovlivnit její strukturu a obsah. Vítáme jakékoli náměty, tipy, připomínky či upozornění na chyby a nedostatky.

Redigujeme pro vás další texty (např. překlad legendárního textu Designér jako autor od Michaela Rocka nebo Designér jako producent od Ellen Lupton), postupně doplňujeme archív, upravujeme strukturu a orientaci na stránkách, oslovujeme a vítáme blogery a potencionální přispěvatele. Již brzy se můžete těšit na blog designérského studia The Rodina, které nedávno přesídlilo z Brna do holandského Haagu. Rodině rovněž děkujeme za pomoc s designem stránek Designreaderu.

Těšíme se na spolupráci!